μαντσεστερ_μπαγερν_1999

Σαν σήμερα: Η Μάντσεστερ ΣΟΚΑΡΕ την Μπάγερν (pics,vids)

Σαν σήμερα στις 26 Μαίου του 1999 η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σόκαρε την Μπάγερν Μονάχου αλλά και όλο τον ποδοσφαιρικό κόσμο καθώς μέσα σε 102 δευτερόλεπτα γύρισε τούμπα ένα χαμένο ματς και σήκωσε το βαρύτιμο τρόπαιο του Champions League μέσα στο Καμπ Νου..!!!!

Μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα οι «Βαυαροί» άνοιξαν το σκορ με απίθανη εκτέλεση φάουλ του Μάριο Μπάσλερ. Η Μπάγερν Μονάχου είχε επιβληθεί αλλά δεν μπορούσε να πετύχει άλλο ένα γκολ για να κλειδώσει την κούπα. Βέβαια, τα λεπτά κυλούσαν και όλα έδειχναν ότι ο τίτλος θα καταλήξει σε γερμανικά χέρια.

Η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργιουσον συνέχισε να παλεύει μέχρι τέλους και δικαιώθηκε.

Στο 91’ ο Τέντι Σέριγχαμ ισοφάρισε σε 1-1 με δεξί πλασέ και πριν οι Γερμανοί προλάβουν να συνειδητοποιήσουν τι συνέβη, ο Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ γύρισε το ματς τούμπα κάνοντας το 2-1 με κοντινή προβολή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και «κλέβοντας» την κούπα για λογαριασμό της Γιουνάιτεντ..!!!!!

To 1999 είναι μια χρονιά που θα μείνει για πάντα χαραγμένη στις μνήμες των φίλων της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς η ομάδα τους πέτυχε το περίφημο «treble», κατέκτησε δηλαδή το πρωτάθλημα και το Κύπελλο Αγγλίας, αλλά και το Champions League.

Τα τελευταία 3 επικά λεπτά από σπάνια λήψη !!!