πεπε_καστανιο_αστερας

Καλύτερη η ΑΕΚ, αβοήθητος από τον πάγκο ο Αστέρας

Η ΑΕΚ πέρασε με 1-2 από το Θεόδωρος Κολοκοτρώνης υποχρεώνοντας τον Αστέρα Τρίπολης στην πρώτη του εντός έδρας ήττα για τη φετινή σεζόν στη Super League.

Οι Αρκάδες στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζαν να τα είχαν χαμένα και το γκολ του Μπαράλες στα τελευταία λεπτά ήταν ευχής έργο για το σύνολό του Μίλαν Ράσταβατς.

Ο Σέρβος κόουτς συνέχισε για δεύτερο σερί παιχνίδι το ροτέισιον, επιλέγοντας τον Πέπε Καστάνιο στην άμυνα αντί του Τριαντάφυλλου Πασαλίδη. Στο κέντρο άφησε εκτός τους βασικούς στο προηγούμενο ματς με τον Απόλλωνα, Μουνάφο – Ιγκλέσιας και ξεκίνησε τους Βαλιέντε και Μπόρχα Φερνάντεθ.

Στην τριάδα πίσω από τον Χερόνιμο Μπαράλες επέστρεψε ο Κρέσπι, ο Σίτο ξεκίνησε ξανά και σαν 10αρι ο Ντρούπι Γκόμεζ.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά κερδίζοντας όλες τις μονομαχίες και άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς, με τους Κιτρινομπλέ να μην ξέρουν που πατάνε και που βρίσκονται.

Το τελευταίο 20λεπτο του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, πήραν μέτρα στο γήπεδο, αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ του Τσιντώτα, με εξαίρεση το καταπληκτικό γκολ του Μπαράλες που κατάπιε τον Τσιγκρίνσκι.

Ακατανόητη η αλλαγή του Σίτο στο ημίχρονο εκτός και αν είχε πρόβλημα τραυματισμού, με τον Αλί Μπαμπά να περνάει στη θέση του.

Ο Ράσταβατς περίμενε μέχρι το 84′ με την ΑΕΚ να προηγείται, για να βάλει μέσα ποιον.. τον Ιγκλέσιας, για να κάνει τι?? Να κρατήσει την μπάλα κ να βοηθήσει αμυντικά??

Ο Λέο Τιλίκα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 84′ και αυτός !!!! Να προλάβει να κάνει ΤΙ σε 6 λεπτά ??? Γιατί δεν μπήκε μετά το γκολ της ΑΕΚ ???

Γιατί δεν πέρασε Τιλίκα μαζί με Ριέρα να ανακατέψουμε το παιχνίδι και να δώσουν ώθηση στην ομάδα ????