ολυμπιακος_αστερας_τριπολης

Άχρωμος, Άοσμος και Άγευστος..

Την ήττα γνώρισε στο τελευταίο του φιλικό ο Αστέρας Τρίπολης από τον Παναιτωλικό με 0-2 μέσα στην Τρίπολη, μια εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Ο Μπόρχα Χιμένεθ παρέταξε τον Μιχαήλ κάτω από τα γκολπόστ, τους Βλάχο, Αντζουλά, Πασαλίδη, Ανχελ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά, τους Μπελόκ, Βαλιέντε στον άξονα, τον Καπίγια οργανωτή, τους Κώτσιρα, Μαρκ Φερνάντεθ στα άκρα και τον Κρέσπι στην κορυφή της επίθεσης.

Η παράταξη που διάλεξε ο Ισπανός τεχνικός ήταν ένα ιδιότυπο 4-4-1-1, με δυνατή μεσαία γραμμή, σύστημα που προφανώς σκέφτεται για την πρεμιέρα στο Καραϊσκάκη απέναντι στον Ολυμπιακό.

Οι Αρκάδες είχαν καλή κυκλοφορία στο 1ο ημίχρονο, κράταγαν κοντά τις γραμμές και έβγαλαν κάποιες υποψίες φάσεων προς την αντίπαλη εστία, αλλά δεν παρουσίασαν τίποτα το ιδιαίτερο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χιμένεθ έκανε περιέργως παρά πολλές αλλαγές, δείγμα του ότι δν έχει κατασταλάξει 100% στην εντεκάδα για την πρεμιέρα.

Αν και ξεκίνησε εντυπωσιακά ο Αστέρας στην επανάληψη, με Μπόρχα Φερνάντεθ στο κέντρο, Λουίς Φερνάντεθ πίσω από τον Μπαραλες, μετατόπιση του Βαλιέντε στην άμυνα και του Καπίγια στη μεσαία γραμμή, όσο πέρναγε η ώρα ο Παναιτωλικός πήρε μέτρα στο γήπεδο, κυκλοφόρησε πολύ ωραία την μπάλα, έφτανε εύκολα στην περιοχή του Παπαδόπουλου, πέτυχε 2 γκολ και έφυγε νικητής από το Θ.Κολοκοτρώνης.

Πολλά προβλήματα ακόμη μια φορά από τους Κιτρινομπλέ, στην μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση, πολλές φορές οι παίκτες κλείνονταν και δεν υπήρχε κίνηση για να πάρουν την μπάλα και τα θέματα στην άμυνα συνεχίζουν να υφίστανται..

Θετικό ντεμπούτο από τον Λουίς Φερνάντεθ ο οποίος είχε χάσει την προετοιμασία στην Ολλανδία λόγω τραυματισμού, φάνηκε ότι έχει ποιοτικά χαρακτηριστικά και δεν δίστασε να πάρει κάποια σουτ, δείγμα της εμπιστοσύνης που έχει στο εαυτό του.

Ο Μπαράλες αν και θέλει χρόνο ακόμα να βρει τα πατήματα του, έδειξε με το καλημέρα ότι θα είναι βασικό γρανάζι για φέτος, με μονομαχίες και πάθος για κάθε μπαλιά σε όλο το γήπεδο.