Αστέρας – Παναχαϊκή 1-1 (pics,vid)

Ο Αστέρας Τρίπολης ήρθε ισόπαλος με 1-1 με την Παναχαϊκή χθες στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης στο δεύτερο φιλικό των Αρκάδων στην έδρα τους.

Ο Μπόρχα Χιμένεθ ξεκίνησε με τον Τσιφτσή κάτω από τα δοκάρια, τους Ανχελ, Ματρικάρντι, Αντζουλά, Βλάχο, τους Μπέλοκ, Μπόρχα Φερνάντεθ στον άξονα, τον Ιγκλέσιας σε ρόλο οργανωτή, τους Τζίμα, Μαρκ Φερνάντεθ, στα άκρα και τον Κρέσπι στην κορυφή της επίθεσης.

Στο 1ο ημίχρονο οι Αρκάδες είχαν την κατοχή και δημιούργησαν ευκαιρίες. Mε τον Ματίας Ιγκλέσιας να μοιράζει και ηρεμεί το παιχνίδι , οι Κιτρινομλπλέ ήταν ορεξάτοι και απείλησαν με το δοκάρι του Τζίμα στο 10‘ και στο 39′, με τον Κρέσπι στο 43′, Ιγκλέσιας (16′) και σε διπλή ευκαιρία στο 26’ με τους Ιγκλέσιας και Ματρικάρντι σε δεύτερο χρόνο να μην μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους Αρκάδες πάντως να έχουν καλύτερη κυκλοφορία στο κέντρο με το που μπήκε και ο Καπίγια, αλλά η μπάλα έφτανε δύσκολα από τους ακραίους στη μεγάλη περιοχή. Η Παναχαϊκή ευτύχησε να προηγηθεί στο 74′ μετά από λάθος υπολογισμό του Μιχαήλ σε θεωρητικά εύκολη μπαλιά..Ο Αστέρας, ο οποίος είχε δοκάρι με τον Βαλιέντε, ισοφάρισε στο 89′ με τον Τασουλή μετά από πάσα του Τζίμα μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Αποκάλυψη ο Τζίμας

Ο 18χρονος Παναγιώτης Τζίμας που έπαιξε όλο το 90 λεπτο ήταν εντυπωσιακός και λίγο έλειψε να σκοράρει στο 10′ αλλά το σουτ βρήκε δυστυχώς στο δοκάρι..Ο νεαρός ήταν πολύ καλός με την μπάλα στα πόδια, χωρίς να κουράζει με αχρείαστες τρίπλες, έδινε την μπάλα με τη μια, ήταν κινητικός και έπαιρνε πρωτοβουλίες. Μακάρι να πάρει τις ευκαιρίες που του αναλογούν στο νέο πρωτάθλημα.

Μπουκαδόρος ο Κρέσπι

Χθες είχαμε την ευκαιρία να δούμε και τον Κρέσπι Ρέχις σε όλο το παιχνίδι. Ο Ισπανός ξεκίνησε στην κορυφή της επίθεσης στο 1ο ημίχρονο δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία, προστάτευε και μοίραζε ωραία την μπάλα, είχε καθαρό μυαλό να ξεμπλοκαριστεί όταν τον έκλειναν και στο 2ο που μετατοπίστηκε στα άκρα, με αυτοπεποίθηση μπούκαρε στη μεγάλη περιοχή και δημιουργούσε ευκαιρίες.

Η σύνθεση του Αστέρα Τρίπολης: Τσιφτσής (46′ Μιχαήλ), Ανχελ (62′ Τασουλής), Ματρικάρντι, Αντζουλάς (46′ Χριστόπουλος), Βλάχος (62′ Παναγιώτου), Μπέλοκ (73′ Τερεζίου), Μπόρχα Φερνάντεθ (72′ Καπίγια), Ιγκλέσιας (46′ Βαλιέντε), Μαρκ Φερνάντεθ (46′ Δουβίκας), Τζίμας, Κρέσπι.