αστερας_τριπολης_μακαμπι_2_0

Αστέρας-Μακάμπι 2-0: Οι βάσεις για τους ομίλους του Europa League | Σαν Σήμερα (vid)

Σαν σήμερα στις 21/8/2014 ο Αστέρας Τρίπολης με μια εκπληκτική εμφάνιση υπέταξε με 2-0 την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για τα Πλέι οφ του Europa League και έβαλε τις βάσεις για την ιστορική πρόκριση στους χρυσοφόρους ομίλους της διοργάνωσης!!!

Η αρμάδα του Στάικου Βεργέτη έχοντας αποκλείσει κατά σειρά τη Ροβανιέμι και τη γερμανική Μάιντζ, έπρεπε να ξεπεράσει το εμπόδιο των Ισραηλινών για να μπει για πρώτη φορά στην ιστορία της στους ομίλους του Europa.

Σε ένα κατάμεστο «Κολοκοτρώνης» λοιπόν ο Βεργέτης παρέταξε τους Αρκάδες με 4-1-4-1. Ο Θεοδωρόπουλος ήταν κάτω από τα γκολπόστ, Γκοιάν, Ζησόπουλος στο κέντρο της άμυνας, Λούι στα δεξιά και Παντελιάδης στα αριστερά. «Κόφτης» ήταν ο Κουρμπέλης με τους Ουσέρο, Μουνάφο να παίζουν λίγο πιο ψηλά. Ρόλε, Ντε Μπλάσις στα άκρα της επίθεσης και μοναδικός προωθημένος ο Πάμπλο Μάσα.

Το ματς:

Ο Αστέρας ανέλαβε πρωτοβουλίες στο παιχνίδι μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο και στο 17′ η φοβερή βολίδα του Ρόλε ανάγκασε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων σε μια εντυπωσιακή απόκρουση δίνοντας το σύνθημα για αυτό που θα ακολουθούσε μερικά λεπτά αργότερα.

Πάμπλο Μάσα: Ψυχρός εκτελεστής

Στο 28΄ μετά από σέντρα του Ουσέρο και ασταθή απόκρουση της άμυνας της Μακάμπι, η μπάλα στρώθηκε στον Πάμπλο Μάσα, που έκανε το κοντρόλ με το στήθος, την «έστρωσε» στο αριστερό και με ξερό σουτ έκανε το 1-0 μέσα σε ντελίριο ενθουσιασμού από τους φίλους των «Κιτρινομπλε»!!

Μέχρι και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι παίκτες του Βεργέτη είχαν τον έλεγχο, δημιούργησαν επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ και δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους Ισραηλινούς.

«Αέρας» 2 τερμάτων με Ζησόπουλο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο του αγώνα, καθώς μόλις στο 47ο λεπτό μετά από κόρνερ του Ουσέρο, ο Ντε Μπλάσις άγγιξε το γκολ αλλά η κεφαλιά του αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή, ο Μάσα πήρε το ριμπάουντ, πλάσαρε και ο Γιώργος Ζησόπουλος με προβολή την έστειλε στα δίχτυα της Μακάμπι κάνοντας το 2-0!

Από εκείνο το σημείο και μετά οι Ισραηλινοί τα είχαν χαμένα, έχασαν την ψυχραιμία τους, έπεσαν πάνω στο εκπληκτικό Γκοιάν και απείλησαν ελάχιστα. Οι Αρκάδες από την άλλη έχασαν τουλάχιστον 2 κλασσικές με Ντε Μπλάσις και Μπαράλες για να αυξήσουν περισσότερο τον δείκτη του σκορ, με το 2-0 όμως τελικά να παραμένει, σκορ που εν τέλει έδωσε την πρόκριση στους ομίλους στη ρεβάνς «θρίλερ» που έγινε στην Κύπρο μετά από μια εβδομάδα !!