αρης_αστερας_τριπολης

Αστέρας: Η αδυναμία στο γκολ και η διαφορά ποιότητας έκαναν τη διαφορά

Το ήθελε, το πάλεψε χθες ο Αστέρας Τρίπολης το ματς κόντρα στον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» αλλά η εμφανής αδυναμία στο σκοράρισμα και η αδιαπραγμάτευτη διαφορά ποιότητας στο ρόστερ των δυο ομάδων, έγειραν εν τέλει τη ζυγαριά υπέρ των γηπεδούχων.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Αρκάδες μας εξέπληξαν ευχάριστα με τον επιθετικό τους προσανατολισμό ο οποίος πιστώνεται στον Ράσταβατς, που στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος σε αντίστοιχα παιχνίδια έδειξε ότι φοβόταν (αδίκως) όταν έπαιζε κόντρα στους «μεγάλους».

Ένας Αστέρας κυρίαρχος λοιπόν, με κατοχή, κυκλοφορία της μπάλας, ορθολογικές επιθετικές προσπάθειες, με κέντρο που δάγκωνε.. Ένας Αστέρας που έβγαλε 6 ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο μέσα στην έδρα του Άρη χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Δυστυχώς όμως η έλλειψη καθαρού μυαλού των παικτών πάνω στο σουτ, δεν έδωσε την ευκαιρία στους Κιτρινομπλέ πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ και με τις καίριες αλλαγές του Μάντζιου, σε συνδυασμό με δυο στιγμιαίες αδράνειες της άμυνας έφεραν το άδικο 2-0 υπέρ των γηπεδούχων, αποτέλεσμα που ψαλιδίζει στο ελάχιστο τις ελπίδες της ομάδας για έξοδο στην Ευρώπη.